Güncel
Giriş Tarihi : 26-09-2021 21:48   Güncelleme : 26-09-2021 21:48

Ertesi Gün Hapı Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Ertesi gün hapı, acil doğum kontrol hapı olarak bilinir. Cinsel ilişkiden sonra doğumdan korunmak amacıyla kullanılmaktadır. Ertesi gün hapının etkili olabilmesi için cinsel ilişkiden sonra 3 ile 5 gün içinde alınması gerekir.

Ertesi Gün Hapı Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Kadınların hamileliği önlemek amacıyla, cinsel ilişkiden sonra kullandığı ertesi gün hapı nedir, nasıl kullanılır ve ne için kullanılır gibi birçok farklı sorunun yanıtını sizler için inceledik.

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Bir kadının cinsel ilişkiden sonra hamileliği ertelemek amacıyla kullandığı hap olarak bilinmektedir. Ertesi gün hapına birçok farklı sebepten dolayı ihtiyaç duyulabilmektedir. Ertesi gün hapına ihtiyaç duyma sebepleri;

  • Doğum kontrol yöntemlerini kullanmayı unutmak veya kullanmamak,
  • Prezervatif kırılması veya yırtılması,
  • Planlanmamış veya istenmeyen ilişki sonrası,
  • Cinsel saldırı veya tecavüz sonrası,

Yumurtanın döllenmesini engellediği için hamilelik riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Alınmalıdır?

Dünya Sağlık Örgütüne göre, ertesi gün hapı cinsel ilişkiden 3 gün veya en geç 5 gün sonraya kadar kullanılmalıdır. Riske bırakılmaması gerektiği için uzmanlar, cinsel ilişkiden sonra 3 gün içerisinde tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Ertesi gün hapının nasıl ve ne zaman kullanılması gerektiğiyle ilgili detaylı bilgileri ilaç paketinin üzerindeki bilgilendirmeler aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Var Mıdır?

İstenmeyen hamilelik için kesin çözüm olarak bilinen ertesi gün hapının bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Ertesi gün hapının bazı hafif yan etkileri vardır. Yan etkiler şu şekildedir:

  • Baş dönmesi,
  • Adet döngüsünde düzensizlik,
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Kasılma,
  • Mide bulantısı,

Ertesi gün hapını kullandıktan sonra 3 saat içerisinde kusma gerçekleşirse, hap etkisini kaybedecektir. Bu sebeple kusmadan sonra mutlaka bir doz hap tekrar alınmalıdır. İstenmeye hamilelik için güvenli bir yöntem olsa da uzmanlar, hamilelerin ve farklı bileşenlere alerjisi olan kişilerin kullanmaması önerilmektedir.

Ertesi Gün Hapı Sürekli Kullanılır Mı?

Doğum kontrol hapı gibi ertesi gün hapı sürekli bir şekilde kullanılmamalıdır. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında tek seferlik doz olarak kullanılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Ertesi gün hapına dair daha detaylı bilgiler alabilmek için Probiyotix internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.