Ekonomi
Giriş Tarihi : 20-11-2019 20:54

Geçinemeyen ailelere 5 bin TL verilecek!

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM); evine 5 bin 238 liradan az para giren 4 kişilik her aileye, devletin yardım etmesi konusunda kanun teklifi sundu.

Geçinemeyen ailelere 5 bin TL verilecek!

TBMM Başkanlığı'na, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından bir kanun teklifi sunuldu. Bu kanun teklifinde ise, yoksulluk sınırı altında geliri olan ailelere devletin destek olması istendi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından hazırlanan teklif TBMM Başkanlığı tarafından kabul edilirse, evine 5 bin 238 liradan az para giren 4 kişilik her aileye, devlet yardımda bulunacak.

5 bin 238 TL eklenecek

TBMM'ye sunulan bu teklifle, yoksulluk sınırının altında yaşayan ailelerin bütçesinin rahatlatılması planlanıyor. Böylece devletin desteğiyle birlikte de ailenin kazancına eklenecek miktar 5 bin 238 liraya yükselmiş olacak. CHP'li Mahmut Tanal sunmuş olduğu teklifin gerekçesi olarak, geçim düzeyi yüksek ülkelerde sosyal yardım ve asgari geçim indirimi konularının yıllar önce düzenlendiğini de söyledi.

İsviçre'den örnek verdi

CHP'li Mahmut Tanal yapmış olduğu açıklamasında, İsviçre'de devlet temel ihtiyaçlar için kişi başına 986 Frank, 4 kişilik bir aile için de 2 bin 110 Frank destek sağladığını dile getirdi. Mahmut Tanal, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın da sosyal devleti öngördüğünü belirtti.

Yoksulluk sınırının altında kimse kalmasın

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, verdiği bu kanun teklifiyle kimsenin yoksulluk sınırının altında kalmaması gerektiğini ve refah düzeyinin artması gerektiğini belirtti. Kanun teklif kapsamında; İstatistik Kurumu tarafından her yıl yapılacak yoksulluk sınırı tespiti ile bu sınırın altında yaşayan bireylere devlet tarafından mali yardım yapılacağına ilişkin hüküm içeriyor.