Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-11-2020 16:28   Güncelleme : 19-11-2020 16:28

İlaç gibi geldi... Beklenen vergi affı çıktı!

Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ve halk arasında ‘vergi affı’ olarak adlandırılan yasaya yönelik ayrıntılar belli oluyor. Yasa ile ilgili borcu olan milyonlarca insana emeklilik şansı doğdu.

İlaç gibi geldi... Beklenen vergi affı çıktı!

4 MİLYON KİŞİ YARARLANACAK

TBMM Genel Kurulu, en kapsamlı borç yapılandırmalarından biri olarak kabul edilen yasayı kabul etti. Karar resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yasayla, 4 milyon kişinin borcunun yapılandırılması sağlanacak. Toplamda 500 milyar liralık borcun yapılandırılmasının sağlayacak yasa, vergiden trafik cezalarına, sigorta primlerinden öğrenim kredisine kadar devlete olan borçların taksitlerle ödenmesinin yolunu açacak.

EMEKLİLİK HAKKI DOĞUYOR

Milyonları kişinin hayalini kurduğu emeklilik için çıkan yasa ile birlikte büyük bir fırsat doğdu. Yasa ile birlikte geçmişe dönük borçları olan vatandaşlar büyük indirimler ile borçlarını yapılandırarak emekli olabilecek.

VATANDAŞA BÜYÜK KOLAYLIK

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile vatandaşlarımızın SGK'ya olan borçlarının yapılandırarak ödemeleri için büyük kolaylık getirildi. SSK işveren, işsizlik sigortası primi, damga vergisi, ÖTV borçları, emekli kesenekleri, kurum karşılığı, isteğe bağlı sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, GSS primleri, idari para cezaları (İPC), EK-5, Ek-6 ve 2925 primleri, 6183 sayılı kanun kapsamındaki rücu alacakları, yersiz ödemeler, 1479 SK. 2926 SK Bağ Kur primleri gibi birçok kurum alacağının yapılandırarak ödeyebilecekler. Bu  kanun aynı zamanda Bağkur sigortalılarının dondurulan prim günlerinin ihyasını da kapsamakta ve birçok sigortalıya emeklilik yolu açacak.

Ayrıntılı açıklamanın önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.