Yaşam
Giriş Tarihi : 19-02-2019 15:55   Güncelleme : 19-02-2019 22:29

Lipomatik Nedir ?

Lipomatik Nedir ?

Lipomatik temelde liposuction’a benzer şekilde uygulanan ve aynı amaca hizmet eden bir işlemdir. Yeni teknolojiler kullanıldığı için liposuction’dan avantajlı tarafları bulunmaktadır ve bu yüzden günümüzde popüler hale gelmiştir. Basitçe yağ hücrelerinin vücudun önceden belirlenmiş bölgelerinden, liposuction’dan farklı olarak titreşimli kanüller aracılığıyla vakumlanması işlemine verilen isimdir. Aynı liposuction gibi kilo kaybetme amacıyla değil, vücut şekillendirme amacıyla yapılır ve liposuction’ın uygulanabildiği tüm bölgelerde kolaylıkla uygulanır. Lipomatik nedir sorusunu daha detaylı cevaplayabilmek için, avantajlarını açıklamak faydalı olacaktır.

Lipomatiğin Avantajları Nelerdir

Lipomatiğin özelliği, yağ alımı sırasında kullanılan kanüllerin titreşimli olmasıdır. Bu kanüller direk olarak yağ hücrelerini hedefleyerek parçalarlar. Yağ hücreleri dışında vücudun farklı bir dokusuna zarar vermezler. Bu yüzden kas dokusu ve derinin birbirine yapışması daha hızlı olur ve ciltte sıkılaşma görülür. Liposuction’ın ise böyle bir etkisi yoktur, liposuction sırasında elastikiyetini kaybetmiş ciltlerde sarkmalar görülebilir ve çökme problemleri ile karşılaşılabilir. Lipomatikte ise böyle bir risk yok denecek kadar azdır.

Lipomatik işleminin bir diğer önemli avantajı da aynı anda birden fazla bölgeye ve daha geniş bir alana uygulanabilmesidir. Bu lipomatik nedir dendiğinde akla gelen ilk özelliklerdendir. Klasik liposuction işleminde birden fazla bölgeden yağ alabilmek için vazer yöntemi seçilmesi gerekirken, lipomatik sayesinde ultrason kullanılmasına gerek kalmadan, tek seferde birden fazla bölgeden yağ alınabilir.

Titreşimli kanüller, liposuction ile yapılamayan başka bir önemli işlevi daha gerçekleştirirler ki bu da selülitlerde azalma sağlanabilmesidir. Lipomatik sayesinde hem incelme hem de selülit görünümünde azalma aynı anda kolaylıkla sağlanabilir.

İşlem sonrası morluk ve ödem oluşumu çok daha azdır, iyileşme daha hızlı gerçekleşir. Tüm bu avantajları göz önüne alındığında, bölgesel incelme yöntemleri içinde oldukça etkili ve pratik bir yöntemdir.

İlginizi çekebilir: Yağ aldırma ameliyatı hakkında merak edilenler

Lipomatik teknolojisi FDA tarafından onaylanmış bir teknolojidir. Peki FDA onaylı lipomatik nedir ve bu ne anlama gelir?

FDA Onaylı Lipomatik Nedir

Lipomatik cihazı teknolojisi; açılımı “Food and Drug Administration” olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sağlık alanındaki en yetkili kurumlardan birisi olan FDA tarafından onaylıdır. FDA’den gıda, ilaç ve medikal araçlar ile ilgili onay almanın prosedürleri oldukça sıkıdır. Cihazın FDA’dan onay almış olması, insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığını gösterir. Lipomatik cihazının titreşimli kanülleri, yağ alma işlemini hem kişiler hem de doktorlar için çok daha basit hale getirmiştir.

Lipomatik Liposuction’ın Pratikteki Farkları

Kullanılan kanüllerin Lipomatik cihazında titreşimli olması dışında, uygulamada  önemli bir fark yoktur. Lipomatik uygulaması çok daha etkili ve kolaydır. Lipomatik nedir sorusuna cevap verirken de açıkladığımız gibi, lipomatik liposuction işleminden pratikte çok farklı değildir. Lipomatik uygulamasını yaptıran kişiler, aynı liposuction uygulaması yaptıranlar gibi yaklaşık bir ay boyunca korse giyerler. Verilen anestezi türüne göre kişiler aynı gün evlerine dönebilir ya da bir gece hastanede kalabilirler.

Lipomatik cihazı ile yapılan işlem, diğer dokulara zarar vermediği için iyileşme süreci daha kolay atlatılır. Aynı liposuction’da olduğu gibi kişinin vücut şeklinin yeni halini alması iki ayı bulabilir. Bu süreçte klasik liposuction yönteminden çok daha az ödem, şişlik ve morluk olur. Lipomatik de tıbbi bir işlem olduğu için, iyileşme sürecinde doktorun uyarılarını dikkate almak önemlidir.

Gördüğünüz gibi lipomatik nedir sorunusun cevabı oldukça basittir ve liposuction işleminin titreşim teknolojisi ile yapılan versiyonu olan bu işlem, günümüzde birçok insan tarafından etkili bir vücut şekillendirme yöntemi olduğu için seçilmektedir.