Güncel
Giriş Tarihi : 25-09-2020 19:54   Güncelleme : 25-09-2020 19:54

Sağlık Bakanı Koca Samsun'da konuştu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun'da gerçekleştirdiği toplantıların ardından koronavirüs ile mücadelede gelinen son durumu anlattı.

Sağlık Bakanı Koca Samsun'da konuştu

Koronavirüs salgını ile mücadelede Orta Karadeniz illerine etkileri noktasında Samsun'a gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mevcut durum, alınan ve alınacak tedbirler üzerinde değerlendirme ve istişare toplantısı düzenlendi.

İşte Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları:

Bildiğiniz gibi son haftalarda virüs yayılım gösterdi. Hastanelerde tedavi edilmesi gereken hasta sayımız endişe verici şekilde yükseldi. Buna bağlı olarak ağır hasta sayımızda artış var. Sağlık altyapımızı güçlü tutmamız yönünde asıl uyarıcı olan hasta sayısıdır.

Salgın alevlendiği zaman tüm dünyada birden alevleniyor. Korona sebebiyle tedavi gören insan sayısı 6,5 milyona, hayatını kaybeden insan sayısı 1 milyona yaklaşmıştır. DSÖ ülkeleri daha etkin mücadeleye davet etmektedir. Bilim Kurulumuzun bu aylarla ilgili uyarılarını sizlerle birçok kez paylaştım. Korona karşı aldığımız tedbirleri uygularsak gribe karşı da korunmuş oluruz.

Grip bildiğiniz gibi ateş, kas ve eklem ağrıları, kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Koronanın da belirtileri aynıdır. Hasta şüphelisi bu sebeple artacaktır. Karşımızda şimdi 2 virüs var. Bunları yenecek 3 savunmamız bulunuyor. Maske, mesafe ve temizlik. Bulaşıcı hiçbir hastalığı hafife almayın, söz konusu korona ise asla hafife almayın. Virüs sizden güç yetiremeyebilir ama sizden bulaşan virüs o insanı bir nefese muhtaç eder.

Yaşadığımız ve tekrarlanan şiddet olaylarıyla ilgili, şiddet karşısındakine zarar verir ama failini ruhen küçültür. İnancıma göre bu toplum sağlık çalışanına zarar vereni dışlar.

Tünelin ucunu göründüğünü bilerek sıkı tedbirle salgından çıkalım. Çok değil az yolumuz kaldı. Bizlerin de görevlerini layıkıyla yerine getirmeye çalıştığımıza inanın.

Günlük test sayımız 110 binin üzerinde, bu test sayısı bazı ülkelerin haftalık test sayısıdır.

İçişleri Bakanlığı ile işbirliği içinde illerimiz Hıfzısıhhalarla aldığımız yerel uygulamalar var. Gün boyunca Samsun, Amasya, Çorum, Tokat, Ordu, Sinop'un salgınla mücadelede geldiği noktayı, personel ve yatırım ihtiyaçlarını gözden geçirdik. Samsun geçtiğimiz dönemde yükselişteydi. Son bir haftada 3'te 1 oranında düşüş sağlandı. Amasya'da vaka sayısında düşüş oranı 40. Ordu'da vaka sayımızda 30, Sinop'ta 50 düşüş görüyoruz.

YATAK DOLULUK ORANI
Bugüne kadar Türkiye olarak bir çözümsüzlükle karşı karşıya kalmadık. Samsun'da erişkin yatak oranı 62, yoğun bakım doluluk oranı 77 solunum cihazı 40. Amasya erişkin yatak oranı 40, yoğun bakım doluluk oranı 75, solunum cihazı 64. 36 yoğun bakım daha ilave ediyoruz. Çorum erişkin yatak oranı 47, yoğun bakım doluluk oranı 60, solunum cihazı 41. 27 yoğun bakım yatağı ilave ediyoruz. Ordu erişkin yatak oranı 38, yoğun bakım doluluk oranı69, solunum cihazı 40. 76 yatak daha ilave ediyoruz. Sinop erişkin yatak oranı 43, yoğun bakım doluluk oranı 71, solunum cihazı 59. 19 yatak daha ilave ediyoruz. Tokat erişkin yatak oranı 43, yoğun bakım doluluk oranı 79, solunum cihazı 76. 18 yatak daha ilave ediyoruz. Türkiye genelinde yatak doluluk oranı 51, yoğun bakım doluluk oranı 68, solunum cihazı 33.

Filyasyon tüm Türkiye'de önemini korumaya devam edecek, temaslılarla yüzde 98,7'ye ulaştık. 
Bu yıl yatırım programına aldığımı şehir hastanelerinin projelerini tamamlamak üzereyiz. Samsun Şehir Hastanesi'nin ihalesi yapıldı, yakında inşaat başlayacak. Tokat'ta Erba Devlet hastanesini hizmete almıştık. Bu yıl Turhal Devlet hastanemizi tamamlayarak hizmete sunmuş oldu.