Samsun Haber
Giriş Tarihi : 15-12-2019 19:46

Samsun'da Adile annenin feryadı

Samsun'da engelli oğlunun elinden alınmasına razı gelmeyen Adile annenin mücadelesini sizlere duyuruyoruz. Adile Yılmaz yüzde 70 engelli oğluna verilen maaşın 2019 yılında yüzde 80'e çıkmasına rağmen ağır engelli sayılmadığı için kesildiğini iddia etti. Üstüne birde Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan evi teftişe gelen yetkililer engelli oğlu Ferhat Avcı'yı annesinden koparmak istedi. Adile Yılmaz, "33 yıldır baktığım oğlumu kimse ben koparamaz. Oğlum yüzde 80 engelli yarım saat boş bırakılamayacak bir birey. Oğlumu alsalar ilaçlarla iğnelerle uyuşturacaklar. Canımı veririm oğlumu vermem" dedi.

Samsun'da Adile annenin feryadı

Samsun'un İlkadım ilçesi Yenidoğan Mahallesi'nde yaşamakta olan Adile Yılmaz isimli annenin engelli oğlu için verdiği mücadele yürek burktu. 

İŞTE ADİLE ANNENİ ENGELLİ OĞLU İÇİN VERDİĞİ MÜCADELE 

Ferhat Avcı 1986 yılında engelli olarak dünyaya geldi. Göz bebeği gibi oğluna bakan anne Adile Yılmaz, baba Zekai Avcı'nın aileyi terk etmesi ile tüm sorumluluğu yüklendi. Ferhat halen babasının soyadını kullanırken anne Adile Yılmaz kızlık soyadını kullanmakta. Ani nöbetler geçiren Ferhat Avcı istemsiz şekilde kasılma, eve ve anneye zarar vermekte. Oğlunu bugünlere kadar getiren Adile Yılmaz 2007 yılında engelli maaşı almaya başladı. Bu maaş ile geçimini sağlayan Adile Yılmaz, 

2010 yılında engelli bireylerin gittiği okula oğlunu yazdırma kararı aldı. Ferhat Avcı 2018 yılına kadar okula giderek diğer engelli bireylerle kaynaşırken ailenin engelli maaşı kesildi. Maaşın kesilmesi ile yetkili kurumlara durumu izah eden Adile Yılmaz, "Oğlunuz okula gittiğine dair rapor aldığı için maaşı kesilmiştir" cevabı ile karşı karşıya kaldı. 

Maaşın kesilmemesi için itirazda bulunan Adile Yılmaz oğlu için yeni bir sağlık raporu çıkarttı. Çıkartılan raporda engellilik oranı yüzde 80'e yükselirken Ferhat Avcı ağır engelli sayılmadı ve 1 yıl maaş hakkı verildi. 

2019 yılı ile birlikte maaş hakkının bitmesi ile zor durumda kalan Adile Yılmaz üstüne birde Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri ile karşı karşıya kaldı. Eve gelen yetkililer Ferhat Avcı'yı annesinden koparmak istedi. 33 yıldır oğluna bakıp ilgilenen anne Adile Yılmaz oğlunu yetkililere teslim etmedi. Bu olayın ardından son çare Samsun Valiliğine giden Adile Yılmaz, yetkililerin gerekli incelemeleri yaparak maaşının yeniden bağlanmasını talep etti. 

ENGELLİ ORANI YÜKSELİP NASIL AĞIR ENGELLİ SAYILMAZ

Oğlu ile sürekli ilgilenmesi gerektiğini ve oğlunun maaşından başka geçim kaynağı olmadığını belirten Adile Yılmaz, "Yüzde 70 ile ağır engelli olarak almaya başladığımız engelli maaşı kesildi. Gidip yeni bir rapor çıkarttım. Engellilik oranı yüzde 80'e çıkmasına rağmen ağır engelli sayılmadı. Bugüne kadar ağır engelli sayılan oğlum engelli oranı yükselmesine rağmen nasıl ağır engelli sayılmaz. Kimse benden oğlumu alamaz. Beni oğlumdan koparmak isteyenlerin ona nasıl bakacağı belli. Uyuşturup uyutup duracaklar. Canım o benim canım. Yetkilerden tek isteğim bugüne kadar verilen engelli maaşının yeniden bağlanmasını oğluma benden iyi kimse bakamaz" diyerek tepki gösterdi.

OLAYLA İLGİLİ BELGELER

2007 yılında engelli maaşı verilmesine dair verilen karar;

Malzeme Raporu;

Yüzde 70 engelli olduğuna dair alınan ilk rapor;

Yüzde 70 engelli olduğuna dair alınan 2. rapor (1 yıl maaş verilmesine ilişkin);

Yüzde 80 engelli olduğuna dair alınan rapor;

Yapılan itiraz dilekçesi;