Samsun Haber
Giriş Tarihi : 14-11-2019 15:55

Samsun'da CHP'den Hasan Uzunlar'a suç duyurusu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun İl Başkanlığı, sosyal medya üzerinden Atatürk'e hakaret eden Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili hakkında suç duyurusunda bulundu.

Samsun'da CHP'den Hasan Uzunlar'a suç duyurusu

Atatürk'e hakaret eden Hasan Uzunlar'ın bu paylaşımlarda sıkça bulunduğu ortaya çıktı. Sürekli hakaret edici sözlerle paylaşımlarda bulunan Hasan Uzunlar'ın son paylaşımı büyük tepkilere yol açtı. Atatürk fotoğrafını paylaşarak "Kornalarla anılan tek kişisin" ifadelerini kullanan Uzunlar hakkında CHP Samsun İl Başkanlığı suç duyurusunda bulundu. 13 Kasım gecesi ise AK Parti'den alınan jet karar ile Uzunlar, görevinden alınarak disiplin kuruluna sevk edildi. 

Konu ile ilgili CHP Samsun İl Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Meclis Grup Başkanvekili Hasan Uzunlar adlı şahış, 10 Kasım 2019 tarihinde sosyal medya platformlarında Cumhuriyetimizin Kurucusu Uu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında yalan ve hakaret dolu paylaşımları nedeniyle soruşturma yapılarak kamu davası açılması ve açılacak kamu davasına katılma talebimizi Cumhuriyet Savcılığına sunulması amacıyla buradayız.

Milli Mücadelenin 100’üncü yıl dönümünde ve Ulu Önderimizin anma gününde yapılan bu çirkin ve yalan içeren paylaşımlar, Türkiye Cumhuriyeti Devletine, Cumhuriyete, demokratik, laik yaşam felsefesine, bu değerleri sahiplenen yurttaşlarımıza, Samsun Halkına büyük saygısızlıktır.
Bu kişinin daha önceki paylaşımları da Cumhuriyetin laik ve demokratik nitelikleri ile ve Atatürk Devrimleri ile ilgili sıkıntılarını yansıtmaktadır.

Bu kişi hakkında Cumhuriyet Savcılığının soruşturma açarak gereğini yapacağından eminiz. Ancak bizler de suçtan zarar görenler olarak şüpheliden şikâyetçiyiz ve açılacak Kamu Davasına katılmak istiyoruz. 

Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu ülke ve ulus olarak varlığımızı borçlu olduğumuz Mustafa Kemal Ataürk ile kan bağımız olmamasına karşın onun ilke ve devrimleri ile inanaç ve ülkü bağımız vardır.

O nedenle de Mustafa kemal Atatürk’ün manevi şahsına da saygı göstermek onu korumak saldırılar karşısında durmak ve gereğini yapmak da Türkiye Cumhuriyetinin bir yurttaşı olarak asli görevimizdir.

Bu görevi ifa etmek üzere buradayız, Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz. 

Demokratik, laik ve aydınlanmacı Cumhuriyetin bekçisiyiz.

Saygılarımızla

CHP Samsun İl Başkanlığı"