Sağlık
Giriş Tarihi : 14-03-2019 16:30   Güncelleme : 14-03-2019 16:30

Sigara, kırık kemiklerin kaynamasını geciktiriyor

TRABZON Yavuz Selim Kemik Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Mehmet Fatih Turalioğlu, "Sigara kullanan hastalarda kaynama gecikmesi veya kaynamama süreci olabileceği için bazı cerrahlar bu hastaları ameliyat etmekten kaçınmaktadırlar" dedi.

Sigara, kırık kemiklerin kaynamasını geciktiriyor

Son yapılan araştırmalar, sigara içen insanların vücutlarında oluşan kırıkların iyileşme sürecinin daha uzun olacağını ve oluşan kırıkların sağlıklı biçimde iyileşmeyeceğini ortaya koydu. Kırıkların iyileşme süreci, yaşa, kırığın durumuna göre değişiklik gösterirken sigara kullananlarda, kemik dokularının yeniden yapılanmasının geciktiğini ve komplikasyon riskinin arttığı belirlendi.

Sigara içen insanlarda kırıkların geç iyileştiğini ifade eden Trabzon Yavuz Selim Kemik Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Mehmet Fatih Turalioğlu, “Sigara, kırık iyileşmesini önlüyor. Sigara, mikro damarlanma sistemini ve kemik yapan hücreleri bozduğu için kırık uçlarında beslenme bozukluğuna ve bu nedenle kaynamamaya sebep oluyor. Bu nedenle cerrahlar sigara kullanan hastalarda ameliyatlardan kaçınıyor. En basit kırıktan komplike kırıklara kadar kırık iyileşmesi çok önem arz etmektedir. Kırık kaynamasını etkileyen hastaya ve hekime bağlı birçok faktör bulunmaktadır. Hekimin görevi, hastaya bağlı faktörleri önceden tespit edip gerekli önlemleri almak, riskleri hasta ile paylaşırken kendi bilgi ve becerisini hastaya en efektif şekilde sunmak olmalıdır” dedi.

'KIRIKLARIN İYİLEŞMESİ 2-4 AY ARASINDA DEĞİŞİYOR'

Basit bir kırığın ortalama 3 haftada iyileşebileceğini belirten Turalioğlu, “Uyluk ve kaval kemiği kırıklarının iyileşmesi ise 2 ila 4 ay arasında değişiyor. Kemik dokusunun destek, koruma, hareket, yağ ve kalsiyum depolama, kan hücresi oluşturma ve boy uzamasına etkisi gibi önemli görevleri vardır. Oluşan kırıklar sonucunda bu görevlerde aksama meydana gelebilir. Meydana gelen bir kırık, “Kallus” adı verilen yeni kemik dokusunun oluşması ile iyileşir. Ancak bazı durumlarda yeterli kallus dokusunun oluşmaması neticesinde kırıkta kaynama süresi uzayabilir veya kırığın hiç kaynamama durumu ile karşılaşılabilir. Bununla beraber kırık iyileşmesinde kemiğin yumuşak doku tutunumlarının zarar görmesi, kırık tedavisi stabilitesinin yetersizliği, bazı anatomik bölgeler, kırığa sebep olan enerji gücünün yüksekliği kemik kaybı oluşma miktarı gibi mekanik nedenler ve ileri hasta yaşı, hastalıklara bağlı düşkünlük, beslenme bozukluğu, hormon dengesizliği, sinir fonksiyonlarının azalması, kan dolaşımının azalması, sigara kullanımı, enfeksiyon varlığı, kırıkta kemik kaybı olması gibi biyolojik neden etkili olmaktadır” diye konuştu.

Yaşlı insanlarda hormonların, adale tonusunun ve damarlanmanın azalması nedeniyle kırık iyileşmesinin zor olduğunu kaydeden Turalioğlu, “Diyabet, cushing, hipotiroid, periferik vaskülopatiler gibi hastalıklar ile radyoterapi ve kemoterapi uygulamaları da kırık iyileşmesinin sürecine zarar veriyor. En azından kırığı olan hastalar kırıkları iyileşinceye kadar kesinlikle sigara içmemelidirler” şeklinde konuştu.