Güncel
Giriş Tarihi : 01-01-2020 19:59

Sigara zammına ilişkin karar yayımlandı

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada dolaşan zamlı sigara fiyatları tiryakilerde merak uyandırmıştı. 5 Ocak tarihinde zam beklenirken Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre 2020 Ocak-Haziran ayları arasında sigara ve alkollü içeceklerde vergi artışı olmayacak.

Sigara zammına ilişkin karar yayımlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın imzası ile Resmi Gazete 'de bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda alkol ile sigara fiyatlarına , enflasyon oranında zam uygulanmasına dair kararın Ocak ve Haziran 2020 için uygulanmayacağına yer verildi.  

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararı şu şekilde:

4760 SAYILI ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNUNUN 12 NCİ MADDESİNİN 3 NUMARALI FIKRASI HÜKMÜNÜN 2020 YILI OCAK-HAZİRAN DÖNEMİ İÇİN UYGULANMAMASINA İLİŞKİN EKLİ KARARIN YÜYÜLÜĞE KONULMASINA , MEZKUR MADDE GEREĞİNCE KARAR VERİLMİŞTİR.

6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı özel tüketim vergisi kanununun 2 nci maddesinin 3 numaralı fıkrası hükmü, aynı kanuna ekli III sayılı listenin A cetvelinde yer alan malların asgari maktu vergi tutarları ile B cetvelinde yer alan malların asgari maktu ve maktu vergi tutarları hakkında 2020 yılı Ocak-Haziran dönemi için uygulanmaz.