Güncel
Giriş Tarihi : 06-07-2020 12:54   Güncelleme : 06-07-2020 12:54

Sözleşmeli Er ve Erbaşlıkta yeni sistem geliyor

AK Parti sözleşmeli er ve erbaşlarla ilgili kanun teklifi hazırladı. Önemli değişiklikler içeren kanun teklifinde en büyük sorunlardan biri olan mesai saatleri de bulunuyor.

Sözleşmeli Er ve Erbaşlıkta yeni sistem geliyor

 AK Parti sözleşmeli er ve erbaşlara yönelik kanun teklifi hazırladı. TSK'da önemli değişikliklere gidiliyor

TEKLİF KOMİSYONA GELDİ

Sözleşmeli erbaş ve sözleşmeli erleri ilgilendiren önemli  değişiklikler içeren teklif önceki gün TBMM Başkanlığından komisyona gönderildi.

DEĞİŞİKLİKTE MESAİ SAATLERİ DE VAR

Kışlada kalan sözleşmeli er ve erbaşların en büyük sıkıntılarından biri sadece hafta sonu dışarı çıkabilmeleriydi. Hazırlanan kanun teklifinde bu sorunu ortadan kaldırmak için er ve erbaşların  hafta içi de mesai saatleri dışında dışarı çıkabilmeleri var.

Kanun teklifinde yer alan madde şu şekilde: 

SÖZLEŞMELİ ER VE UZMAN ERBAŞLIKTA YENİ ALIM

Kanun teklifinde uzman erbaş alımı hakkında bir detaya yer verildi. Uzman erbaş ve sözleşmeli er alımının teşvik edileceğine yer verilen madde adayları sevindirdi.

KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLECEK

Komisyona gelen teklif önümüzdeki günlerde görüşülmeye başlayacak. Komisyondan geçtiği takdirde ise TBMM Genel Kurulu 'na sevk edilecek. 

Genel kurulda da teklifin her maddesi görüşülüp oylandıktan sonra oylamada kabul görmesi halinde düzenleme son olarak Cumhurbaşkanının onayına sunulacak. Onaylanması halinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.