Ekonomi
Giriş Tarihi : 04-03-2021 14:22   Güncelleme : 04-03-2021 14:22

Taşeron 2. ilave tediye ödemesi ne zaman?

Kamuda çalışan ve kadro alan binlerce taşeron yılda dört taksit şeklinde aldıkları ilave tediye (ikramiye) ödemelerinin ikinci taksitinin ne zaman yatırılacağını araştırıyor. İkinci ilave tediye ödemesi ne zaman? Kim ne kadar tediye ödemesi alacak? İşte detaylar...

Taşeron 2. ilave tediye ödemesi ne zaman?

Toplu sözleşme ile kamuda çalışan taşeron işçilere kadro verildi. Kadro alan taşeron işçiler, yıllık 52 günlük ikramiye ödemesini 13'er gün olmak üzere 4 taksit şeklinde alıyor. İlk ödemeler hesaba yatarken ikinci taksit ödemesinin tarihi yaklaştı. 

2021 YILI İKİNCİ İLAVE TEDİYE (İKRAMİYE) ÖDEME TARİHİ

Cumhurbaşkanı kararına göre; ikramiyenin birinci yarısı 29 Ocak'ta yatırıldı. Yılın ikici ikramiyesi ise 11 Mayıs'ta ödenecek. Bu işçilerden maden işletmelerinin münhasıran yeraltı işlerinde çalışanlarına ise bu yıl yapılacak ilave tediyenin tamamı 24 Aralık'ta verilecek.

Yılın ikinci yarısında Cumhurbaşkanı kararıyla 26 günlük ödeme daha yapılacak.

2021 İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ NE KADAR?

İkramiye brüt ücretten hesaplanıyor ve bundan SGK primi ile gelir ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. En düşük ödeme 1.108 TL olacak. Bu yıl asgari ücretle çalışan işçi 52 gün üzerinden net 3 bin 646 lira ikramiye alacak.

İLAVE TEDİYEYİ HANGİ KURUMDAKİ İŞÇİLER ALABİLİR?

52 günlük ikramiye ödemeleri her işçiye verilmiyor. 6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

* Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,

Taşeron ve kamu işçisine müjde! 2021 ikinci tediye ödemeleri o tarihte yapılacak! İşte ikramiye tarihleri...
* Kamu iktisadi teşekkülleri,

* Genel ve katma bütçeli kurumlar,

* Özel bütçeli idareler,

* Belediye ve özel idareler "hizmet akdi" ile çalışan işçiler.

Kaynak: A Haber