Ekonomi
Giriş Tarihi : 19-09-2020 17:40   Güncelleme : 19-09-2020 17:40

Taşeronları sevindirecek maaş ve ikramiye

Koronavirüs nedeniyle Haziran ayında sona eren Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri Temmuz sonrasına ertelenmişti. Bazı belediye ve firmalarda görüşmeler başlarken maaş ve ikramiye konusunda taşeronları sevindirecek haberler gelmeye başladı.

Taşeronları sevindirecek maaş ve ikramiye

Çiğli Belediyesi’nde yetkili sendika arasında devam eden toplu sözleşme süreci sona erdi ve işçilere rekor zam geldi. DİSK Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü 'nün de katılımıyla gerçekleşen törene DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel İş Sendikası İzmir 8 Nolu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin ve işçiler katıldı. 

EN YÜKSEK ZAM

Belediye Başkanı Gümrükçü, toplu sözleşme toplantısında yaptığı açıklamada, “Burası İzmir’de değişimin başkenti olacak dedik. İzmir’in kalbi burada atacak dedik. Bugün geldiğimiz noktada TİS anlamında büyük değişim Çiğli’de ateşlendi. Bugün İzmir’de en yüksek zam oranın alındığı ilk topu sözleşme. İnşallah diğer arkadaşlara da umut olur ve onlar da Çiğli Belediyesi işçilerinin haklarına kavuşurlar.” ifadelerini kullandı.

"TAMİR ETMEK BİZE DÜŞTÜ"

Bazı işçiler arasında maaş ve hak adalet sizliği olduğunu söyleyen Gümrükçü, şu ifadeleri kullandı:

“Bu adaletsizliği aslında biz yaratmadık. Bizden önce yapılan bazı uygulamaları tamir etmek bize düştü. Bugünkü durum bu imzadan sonra en kısa sürede çözülecek. Biri yılbaşına kadar dedi, yok 1 ay bile sürmez. Yıllardır mağdur durumda olanlar vardı. Genel iş’e üye olarak bu sözleşmeden doğan haklarından eksiksiz olarak yararlanacaklar. Kadına yönelik şiddet… Çiğli’yi kadın dostu bir kent yapacağız dedik. İstanbul Sözleşmesi’nde bizim sözleşmeyi ilgilendiren ne varsa toplu sözleşmeye yansıttık. Kadınlara az bile yaptık, daha fazlasını yapacağız. Kurban Bayramı, Ramazan Bayramı bizim geleneğimiz. Burada bir hediye, ikramiye koyduk. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Atatürk’e saygıyla Cumhuriyet Bayramı’na da ikramiye koyduk. Biz Çiğli Belediyesiyiz, kamu kurumuyuz. İşçimiz kamu emekçisidir. Çiğli esnafına da müjdemiz var. Sözleşmeden dolayı verilecek kartlarla alışverişler Çiğli esnafından yapılacak. Burada aşağı yukarı 5 milyon gibi bir para dönecek. Dün bir anket sonucu çıktı. İlçeler arasında en yüksek beğeniyle birinci sırada Çiğli Belediyesi çıkmış. Bu sizin başarınız. Pasatamızı büyüteceğiz, ekmeğimizi paylaşacağız. Üreterek kazanacağız” a

YÜZDE 22 ZAM

Genel İş 8 Nolu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin, ÇİBEL şirketindeki 860 işçiyi kapsayan sözleşme ile işçilerin ücretlerine yüzde 26 zam geldi. Sosyal paketlere yüzde 12 oranında zam yapıldığı belirtildi. İkinci yıl için ise enflasyon artı 2 puanlık bir zam yapılacak. Toplam zam oranının ise yüzde 22 olduğu ifade edildi. 

İKRAMİYE DE VERİLECEK

Kaynak: Kamu Bülteni