Güncel
Giriş Tarihi : 02-03-2021 11:27   Güncelleme : 02-03-2021 11:27

Toki Başvuruları için Gerekli Evraklar Neler?

TOKİ aracılığı ile belirli ir gelir düzeyine sahip olan vatandaşlarımız için nitelikli konut satışı yapılıyor.

Toki Başvuruları için Gerekli Evraklar Neler?

Bu kapsamda bir konut sahibi olabilmek oldukça uygun imkanlara sunuluyor. Ancak bunun için öncelikli olarak bir başvuru ve çekiliş süreci gelişiyor.

TOKİ aracılığı ile ev sahibi olabilmek için TOKİ tarafından sunulmuş olan bazı şartları karşılayabiliyor olmalısınız. Eğer bu şartlara uygunluk gösteriyorsanız artık başvuru sürecine dahil olabilirsiniz. TOKİ başvuruları için sizlerden bazı evraklar talep ediliyor. Öncelikli olarak istenen tüm belgelerin başvuru yapacak olan kişiye ait olması gerekiyor. İşte TOKİ başvuruları için gerekli olan evraklar;

 

· Başvuru sahibine ait olan kimlik fotokopisi,

· Eğer başvuru yapacak olan kişi şehit ailesi, harp ve vazife malulü ya da dul veya yetim ise, kredi kullanım durumuna göre Emekli Sandığı’ndan alacakları ‘ Hak Sahipliği Belgesi’,

· Emekli başvuru sahipleri için Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan ve emekli olduğunu gösterir belge,

· Engelli başvur sahipleri için Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartı fotokopisi

· Ya da yine engelli başvuru sahipleri için tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış olan ve en az %40 engel durumunu gösteren sağlık heyet raporu

 

Yukarıda belirtilen tüm belgeler ilk başvuru sürecinde talep edilen belgelerdir. Bu belgeler ile ilgili yerlere başvurularınızı yapabilirsiniz.

Sözleşme aşamasında ibraz edilmesi gereken belgeler

TOKİ başvurularının sonucunda bir kura yapılıyor. Bu kura sonucunda TOKİ’den ev almaya hak kazanan kişilerin yine TOKİ tarafından belirlenen bir günde sözleşme imzalama süreci başlıyor. Bu sözleşme imzalama sürecinde talep edilen bazı belgeler bulunuyor. İşte sözleşme imzalama aşamasında ibraz edilmesi gereken belgeler;

 

· TOKİ başvuru şartları arasında projenin bulunduğu il veya ilçede en az bir yıldır ikamet ediyor olma şartı bulunuyordu. Ya da bu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olma şartı aranıyordu. İşte bu aşamada, bu durumu ispat edecek belgeleri ibraz etmeniz gerekiyor. Projenin bulunduğu il ya da ilçeye bağlı olan Nüfus Müdürlüklerinden alınmış olan ve son bir yıldır ikamet ettiğinizi gösterir ikamet belgesi ibrazı isteniyor.

· Şehir aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimler için orojenin bulunduğu ile ya da ilçede en az 3 yıldır ikamet ediyor olma şartı bulunuyordu. Bu durumu gösterir bir ikamet belgesi ibraz edilmesi gerekiyor.

· TOKİ başvurusu için gerekli şartlardan bir diğeri de gelir şartıdır. Başvuru yapacak olan kişilerin hane halkı gelirinin net olarak en fazla 5.500 lira olması gerekiyor. Başvuru yapan kişinin hane gelirini ispatlayacak tüm gelir belgelerini sözleşme imzalama sürecinde ibraz etmesi gerekiyor.

· Ve TOKİ tarafından yapılan ek bir açıklama ile gerekli görüldüğü durumlarda farklı ve ek belgelerin de istenebileceği belirtiliyor.  

 

Kaynak: https://tokibasvurulari.com/toki-basvurulari-nasil-yapilir/