Samsun Haber
Giriş Tarihi : 23-10-2021 14:27   Güncelleme : 23-10-2021 14:27

Türk Sağlık-Sen'de istifa krizi

Samsun'un en başarılı sendikalarından biri olan Türk Sağlık Sen'de istifa krizi çığ gibi büyüyor.

Türk Sağlık-Sen'de istifa krizi

21 Kasım da Türķ Sağlık Sen'de yapılacak olan seçimler öncesi istifa krizi yaşanıyor. Şu ana kadar yüzün üzerinde üyenin sendikadan istifa ettiği öğrenilirken, Başkan Erdoğan Çakmak'ın gelişmeler karşısında sessizliğini koruduğu istifaların ise seçimlere kadar büyük boyutlara ulaşacağı  belirtiliyor.

MHP Samsun İl yönetiminin başkanlıķ seçimlerine müdahale girişimi ile başlayan sürece tepki gösteren üyeler yapılan uygulamanın anti demokratik bir uygulama olduğunu siyasi partilerin sendika seçimlerine müdahil olmaması gerektiğini söylediler.

Siyasi partilerin görevinin halkın oylarına talip olması gerektiğini belirten  istifa eden üyeler, sendikalar önemli sivil toplum kuruluşları olup bu tür girişimlerin özgür iradeleriyle karar veren üyeler gözünde yok hükmünde olacağı görüşünde birleştiler.

Sendikaya üye olan her bireyin aday olma hakkı bulunduğunu dile getiren üyeler, böylesi antidemokratik uygulamaların ancak 3, dünya ülkelerinde olabileceğini söylediler.

21 Kasım da yapılacak olan seçimler öncesi MHP  yönetiminin kendi adaylarını dayatması halinde binlerce kişinin sendikadan istifa edeceğini iddia eden üyeler; "Bizler siyasi partinin göstereceği adayı değil, kendi özgür irademizle bizi yönetecek başkan ve yönetim kurulunu seçmek istiyoruz." dediler.